استرس باعث بروز اختلال های رفتاری می شود

استرس شرایط یا احساسی است که در آن فرد بر این باور است که مجموع خواسته ها و انتظاراتی که از او وجود دارد، فراتر از منابع ، امکانات، و توانمندی های در اختیار اوست.
در ادامه به علائم استرس و تأثیر آن بر بدن خواهیم پرداخت.

تأثیر استرس بر بدن ما چیست؟

۱- استرس بنیان ژنی را تغییر می دهد

مواد شیمیایی تولید شده در بدن در زمان استرس می تواند در الگوهای ژنی بدن تغییر ایجاد کند. این ژن ها بر نحوه ذخیره سازی چربی در بدن، نحوه عملکرد دستگاه ایمنی بدن، سرعت پیر شدن جسم و احتمال ابتلا به سرطان نظارت داشته و استرس می تواند به شدت آن‌ها را تحت تأثیر خود قرار دهد.

۲- اتفاقات دوران کودکی بر میزان استرس تأثیر می گذارد

پژوهش های انجام شده نشان می دهد که حتی اتفاقات دوران کودکی می تواند تعیین کننده سطح هورمون آزاد کننده کورتیکوتروپین در مقادیر بالا و پایین باشد. هورمون آزاد کننده کورتیکوتروپین بر میزان ترشح غدد فوق کلیوی و همچنین استرس تاثیر مستقیم دارد.

۳- استرس به مغز آسیب می رساند

سطوح بالای استرس می تواند به بخشهای مهم مغز مانند هیپوکامپ آسیب جدی وارد کند. هیپوکامپ مسئول حافظه است. یکی از دلایلی که افراد پس از دوران طولانی مدت ابتلا به استرس مزمن به (خستگی غدد فوق کلیوی) مبتلا می شوند. این است که مغز برای نجات خودش ترشحات غدد فوق کلیوی را کنار می گذارد.

“استرس می تواند باعث بروز بیماری های روان تنی شود”

۴- استرس دستگاه ایمنی را از کار انداخته و التهاب را زیاد می کند

طولانی شدن زمان خوب شدن زخم ها، کاهش تأثیر محافظتی واکسن ها و افزایش احتمال ابتلا به عفونت ها از جمله آثار مخرب استرس است. استرس همچنین می تواند عفونت های پنهان را دوباره فعال کند. افرادی که تاول تب خالی در می آورند، این مورد را تجربه کرده اند.

۵- استرس توان سم زدایی و سرعت متابولیسم بدن را کم می کند

صدها ژن در بدن وجود دارند که مسئول تنظیم آنزیم هایی هستند که چربی ها را تجزیه کرده و آثار منفی داروهای مصرفی را از بین می برند. بر اساس مطالعات انجام شده، استرس به شکلی کاملا منفی بر عملکرد این ژنها تأثیر می گذارد. استرس همچنین میل شما را به مصرف چربی و قند بالا می برد و از این طریق بر سموم بدن شما می افزاید.

۶- دستگاه قلبی – عروقی بدن نیز از استرس تأثیر می پذیرد

در مطالعات انجام شده مشخص شد که استرس مزمن ضخامت دیواره های سرخرگ را بیشتر کرده و فشار خون و احتمال ابتلا به بیماریهای قلبی را افزایش می دهد.

“دستگاه ایمنی بدن، دل درد، توان سم زدایی بدن، کاهش حافظه، دستگاه قلبی عروقی بدن، استخوان ها و ماهیچه ها همگی از استرس تأثیر می گیرند و عملکرد طبیعی‌ آن ها مختل می شود”

۷- استرس برای استخوان ها و ماهیچه ها بد است

سطح بالای استرس با تراکم پایین مواد معدنی استخوان در ارتباط است . چندین مطالعه نشان می دهد که افراد مبتلا به استرس مزمن بیشتر به دردهای جسمانی مبتلا می شوند.

۸- استرس با هورمون های جنسی تداخل دارد

استرس بر کمیت و کیفیت ترشح هورمون های جنسی تاًثیر می گذارد. استرس مزمن میزان تولید کورتیزول را افزایش داده و در نهایت موجب کاهش تولید هورمون های جنسی می شود.

۹- روده و سطح استرس با هم در ارتباط هستند

احتمالا زمانی که عصبی یا ناراحت هستید دل درد را تجربه می کنید. دلیلش را بدانید؛ استرس سرعت انتقال و حرکت روده را کاسته و منجر به یبوست و اختلال در گردش مجدد هورمون هایی نظیر استروژن در داخل کبد می شود. استرس می تواند باعث تکثیر باکتریهای مضر شود.

حالا که با استرس و علائم آن آشنا شدید سعی کنید آن را بر طرف کنید . برای اینکار شاید بهتر باشد به پزشک و روانشناس مراجعه کنید تا بتوانید بر آن فائق آیید.

منبع عکس:
Freepik.com